2.4GHz NRF24L01 Trådløs Serial Transceiver Module
På lager (25)
På lager
2.4GHz NRF24L01 Trådløs Serial Transceiver Module, bruges både som transmitter, og receiver. Rækkevide er ca 100 meter. Denne version kan også fås med en antenne.
Tekniske detaljer:
Wireless rate: 1 or 2 MBPS
SPI interface rate: 0 ~ 8MBPS
125 optional channels work
Channel switching time is very short, can be used for frequency hopping
Fully compatible with nRF24XX series
I/O can accept 5v level of input
±60 ppm 16MHz crystal
Low working voltage: 1.9 ~ 3.6 V (Not 5V)
The global open ISM frequency band,  free license to use.
Transmission distance up to 100 meters in outdoor open occasions!
Installere Arduino IDE Software
Download fra dette link: Downlaod
Installere RF24-Master Library
  • Download library (Download)
  • Udpak filer
  • Åben Arduino IDE software og klik på “Sketch/Include library”
  • Klik nu på “Add Zip. library” og find Zip filen du lige har downloaded.
  • Åben “Manage” for at opdatere library.
  • Luk, og åben Arduino IDE programmet. (Genstart programmet)
  • Nu er RF24-Master Library installeret
Programmering
Eksempel
Du skal bruge:
For Transmitter
NRF24L01
Arduino UNO/Nano
Arduino Mega 2560
VCC 3.3V 3.3V
GND GND GND
CSN Pin 8 Pin 8
CE Pin 7 Pin 7
SCK Pin 13 Pin 52
MOSI Pin 11 Pin 51
MISO Pin 12 Pin 50
Make the connections for the Button as shown in the Circuit Diagram
For Receiver
NRF24L01
Arduino UNO/Nano
Arduino Mega 2560
VCC 3.3V 3.3V
GND GND GND
CSN Pin 8 Pin 8
CE Pin 7 Pin 7
SCK Pin 13 Pin 52
MOSI Pin 11 Pin 51
MISO Pin 12 Pin 50
LED Positive Pin 3 Pin 3
LED Negative GND through 100 ohm resistor GND through 100 ohm resistor
2.4GHz NRF24L01 Trådløs Serial Transceiver Module Eksempel
Kode: Resiver
#include <SPI.h>
#include <nRF24L01.h>
#include <RF24.h>
RF24 radio(7, 8); // CE, CSN
const byte address[6] = "00001";
boolean button_state = 0;
int led_pin = 6;
void setup() {
pinMode(led_pin, OUTPUT);
Serial.begin(9600);
radio.begin();
radio.openReadingPipe(0, address);   //Setting the address at which we will receive the data
radio.startListening();              //This sets the module as receiver
}
void loop()
{
if (radio.available())              //Looking for the data.
{
char text[32] = "";                 //Saving the incoming data
radio.read(&text, sizeof(text));    //Reading the data
radio.read(&button_state, sizeof(button_state));    //Reading the data
if(button_state == HIGH)
digitalWrite(led_pin, HIGH);
Serial.println(text);
}
else
digitalWrite(led_pin, LOW);
Serial.println(text);}
delay(5);
Kode: Transmitter
#include <SPI.h>
#include <nRF24L01.h>
#include <RF24.h>
RF24 radio(7, 8); // CE, CSN
const byte address[6] = "00001";     //Byte of array representing the address. This is the address where we will send the data. This should be same on the receiving side.
int button_pin = 2;
boolean button_state = 0;
void setup() {
pinMode(button_pin, INPUT);
radio.begin();                  //Starting the Wireless communication
radio.openWritingPipe(address); //Setting the address where we will send the data
radio.stopListening();          //This sets the module as transmitter
void loop()
button_state = digitalRead(button_pin);
if(button_state == HIGH)
const char text[] = "Your Button State is HIGH";
radio.write(&text, sizeof(text));                  //Sending the message to receiver
else
const char text[] = "Your Button State is LOW";
radio.write(&button_state, sizeof(button_state));  //Sending the message to receiver
Download
Kontakt os
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.
Vær den første til at anmelde “2.4GHz NRF24L01 Trådløs Serial Transceiver Module”